Plače: Sistemi obračuna - atribut plače
Pod obračun plač razumemo izračun zneska, ki predstavlja izplačilo za delo. Plačilo za delo je sestavljeno iz osnove, ki jo lahko izračunamo na več različnih načinov, kar opisujemo v nadaljevanju. V plačilo za delo pa se vštevajo tudi dodatki (za delovno uspešnost, za nočno delo, za delo prek polnega delovnega časa, za delo v nedeljo, za praznike in dela proste dneve, za delovno dobo). Višina dodatkov se razlikuje od dejavnosti in je določena v kolektivni pogodbi na ravni posamezne dejavnosti. Dodatek za poslovno uspešnost je fakultativen in je sestavni del plače samo v primeru, da je izrecno opredeljen v pogodbi o zaposlitvi ali v kolektivni pogodbi, ki neposredno zavezuje delodajalca.
Plače oz. osnovno plačo lahko obračunavamo na več različnih načinov. Sistem obračuna določamo vsakemu delavcu posebej z tako imenovanim atributom plače:
- T - točke oz. relativno razmerje
- B - mesečna bruto osnova
- U - urna bruto osnova
- D - urna bruto osnova delovnega mesta
Točke oz. relativno razmerje
Točke oz. relativno razmerje so praviloma izračunane iz tarifne priloge. Poleg točke bomo mesečno določali tudi vrednost točke. Mesečne bruto plače delavcev so odvisne od števila ur v mesecu. Slabost sistema se pokaže ob spremembi tarifne priloge v nominalnem znesku. Delavcem je relativno razmerje potrebno ponovno izračunati. Avtomatskega izračuna v tem primeru ni.
V primeru, da je sistemska nastavitev XTOCK = .T. in je na ključu Vnos točk =D, se za obračun uporablja število točk iz tabele vnesenih ur in zneskov (OD_DENAR).
Mesečna bruto osnova
Sistem uporabljamo, ko delavcem določimo mesečno bruto plačo. K vpisani plači se bodo prišteli dodatki, kot so minulo delo in stalnost. Delavec bo imel vsak mesec enako bruto osnovno plačo. Bruto plačo vnesemo za polni delovni čas delavca (če je zaposlen za 4 ure, vnesemo plačo, ki jo mora prejeti za 4 ure). Sistem se pogosto uporablja pri delavcih z individualno pogodbo o zaposlitvi.
Urna bruto osnova
Urna bruto osnova se izračuna s pomočjo tarifne priloge in sicer za povprečno število 174 ur mesečno. Mesečna bruto plača delavca je odvisna od števila ur v mesecu. S pomočjo tarifne priloge lahko urno postavko izračunavamo glede na dolžino meseca, s čemer dosežemo enako višino plače vsak mesec. Sprememba tarifne priloge ne povzroči veliko popravkov.
Urna bruto osnova delovnega mesta
Način je zelo podoben izračunu s pomočjo urne bruto osnove le da višino urne osnove določa delovno mesto delavca. S spremembo delovnega mesta se bo avtomatično spremenila tudi urna bruto postavka.