Skip Ribbon Commands
Skip to main content
Navigate Up
Sign In

MIT Navodila

:

ZAJ_Obroki

Zajem prejetih računov - pomočnik za kreiranje obrokov

 

Postopek vnosa obrokov, zadržanja sredstev

Obveznost prejetega računa je omogočeno razdeliti na več vknjižb v saldakontih z istim poslovnim datumom, sklicem, partnerjem in različnim datumi zapadlosti. V primeru, da imamo vklopljeno opcijo za obročna odplačila ali zadržanje sredstev, je postopek naveden v nadaljevanju.

 

Prednastavitve

V šifrantu Kontni načrt sta dva polja, ki jih zapolnimo na kontu obveznosti v primeru, da želimo obveznosti evidentirati na drugem kontu obveznosti in na drugem simbolu. V primeru, da ne želimo preknjižbe na drugi konto ali simbol, potem to nastavitev preskočimo.

 

Kontni načrt:
- Konto odloženih plačil - iz šifranta kontnega plana izberemo konto, na katerega želimo, da se naredijo preknjižbe za zadržana sredstva ali obroke. Če želimo, da obroki ostanejo na istem kontu, potem pustimo prazno polje konto odl. plačil oziroma prepišemo konto obveznosti iz prvega polja.
 
- Simbol odloženih plačil - iz šifranta simbolov izberemo simbol, na katerega želimo, da se naredijo preknjižbe za zadržana sredstva ali obroke. Če želimo, da obroki ostanejo na istem simbolu, potem pustimo prazno polje simbol odl. plačil.

 

 

Vnos obveznosti prejetega računa

V polju <Število obrokov> vpišemo skupno število obrokov v katerih bomo obveznost plačali. Če bomo račun plačali v enem znesku, potem pustimo število obrokov v tem polju 1, saj je pred nastavljena vrednost tega polja število 1. To številko lahko tudi pustimo 1 in naknadno odpremo okno za vpis obrokov. Program bo po shranitvi kreiranih obrokov tudi spremenil število obrokov na glavi računa. Na avansnih računih z oznako A - je polje zadimljeno, saj se ne dovoli vnosa več obrokov pri avansnih računih. Valuta za plačilo obrokov se predlaga glede na vpisani datum valuta, ki hkrati predstavlja zapadlost prvega obroka. Naslednji obroki imajo datum zapadlosti povišan za en mesec od vpisanega datuma valute.

 
Vpisane datume zapadlosti, zneske, število obrokov lahko popravljamo s pomočjo dodatne opcije na desni klik - Odložena plačila - obroki. Program nam odpre okno kjer lahko spreminmo število obrokov. Program nam naredi toliko zapisov kolikor je obrokov. Na teh zapisih lahko spremenimo datum plačila, odstotek obroka, znesek kar s prepisom na samih poljih.
 
Sprememba datuma valute, simbola na prvem delu vnosa prejetega računa, ne spremeni obrokov in zapadlosti obrokov. Ponovni vpis obrokov se naredi le ob spremembi števila obrokov. 
 
ZAJ_Obroki.jpg

Slika 1: Pomočnik za vnos obrokov in odloženih plačil obveznosti v programskem paketu Zajem prejetih računov


 
Ko je račun knjižen ali prenesen v saldakonte se opcija za spreminjanje števila obrokov in možnost shranitve spremembe zadimi. Za morebitno spremembo je potrebno izvesti storno prejetega računa. Poračun zneskov obroka glede na znesek računa se izvaja na zadnjem obroku.  
 
Pri avtomatskem stornu računa se tudi kreirajo obroki z negativnim predznakom - z datumi zapadlosti prvotnega računa.
Pri kopiranje prejetega računa se kreirajo obroki s pozitivnim predznakom - z datumi zapadlosti prvotnega računa.
 
 
Prenos računov v saldakonte:
 
Po prenosu v saldakonte prva knjižba obveznosti nima vpisanega protikonta, ker se bo v glavno knjigo prenesla iz programa Zajem. Ostale knjižbe za obroke imajo vpisane protikonte, ker jih je potrebno v glavno knjigo prenesti iz saldakontov. To izvedemo v programu Saldakonti - meni Ostalo / Prenos v glavno knjigo.
 
Prenos iz zajema v glavno knjigo ne vključuje preknjižb zaradi obrokov.