Plače: Poročila in obrazci
Šifrant je namenjen pripravi enačb za razne obrazce in poročila, ki so odvisni od načina poslovanja posameznega uporabnika. Kot primer lahko navedemo temeljnico za glavno knjigo, temeljnico za vodenje projektov ...
Vsak obrazec ima svojo številko obrazca. Na primeru (Slika 1) vidimo obrazec TEMELJNICA. Vse postavke imajo prvo številko 05. Številka ključa 000 je rezervirana za naslov obrazca in je obvezni ključ.
Ostali ključi so na predpisanih obrazcih številka vrstice, na temeljnici in ostalih obrazcih pa predstavljajo vrstni red podatkov.
Slika 1 - priprava enačb za izpis temeljnice
Opis predstavlja naslov oz. kratek opis podatka, ki ga želimo.
Z enačbo povemo, kateri podatek potrebujemo. Podatke lahko seštevamo, odštevamo, se sklicujemo na predhodno vrstico ipd.
Za pridobitev podatka iz določenega ključa uporabljamo sledeče znake pred samim ključem (npr. B001)
B - bruto znesek oz. neto če gre za 'neto' ključe (z oznako BR/NE/Po='N')
N - neto znesek pri 'bruto' ključih (z oznako BR/NE/Po='B'); neto ključi nimajo neto zneska
U - število ur na izbranem ključu
# - sklicevanje na predhodno vrstico v obrazcu (ne navajamo ključev za vrste dela ampak ključ v samem obrazcu)
P - prispevki iz BOD
X - prispevki na BOD
D - dohodnina
M - dejansko plačani prispevki - smiselno uporabiti pri prispevkih
O - dejanska osnova za plačilo prispevkov - smiselno uporabiti pri prispevkih (zmanjšana osnova iz razloga različnih olajšav)
R - račun za plačilo prispevka
S - stopnja prispevka
? - program pred izpisom obrazca vpraša za numerično vrednost
! - program pred izpisom obrazca vpraša za tekst (vpišemo poljubni tekst)
Z - število delavcev, ki imajo izbrani ključ
Š - število ključev
Na preglednici lahko vidimo katere zneske lahko dobimo s pomočjo oznak. V sivo obarvanih poljih ni zapisane nobene vrednosti.
Posebnost so ključi od Bruto ključa (ključ 500 na sliki) dalje obstaja samo ena vrednost. Čeprav jo pridobimo s črko B (kot bruto) denansko predstavlja Neto znesek.
Dve koloni, ki sledita (B/N in konto) se navajata na temeljnici. Pri ostalih poročilih jih pustimo prazne.
Polje pogoj je namenjen navedbi enostavnega pogoja. Smiselno lahko postavimo dodatne pogoje, ki niso zajeti že na pogovornem oknu za izpis obrazca. Dodatne pogoje nam ni potrebno nastaviti glede na izbiro statusa (obračunana ali arhivirana izplačila), klasifikatorja delavca, registrske številke, spol delavca, šifro delavca, vrsto izplačila.
Slika 2 - oblikovanje pogoja: samo invalidi nad kvoto
Za lažje oblikovanje pogoja kliknemo na dodaten gumb ob koncu vrstice pogoj. Odpre se nam tabela s katero nanizamo pogoje. Izberemo šifrant, polje iz tega šifranta (ponudijo se samo polja, ki so v izbranem šifrantu na voljo), ustrezen indikator (je enako, ni enako, večje, manjše ...) in v zadnje polje vpišemo želeni pogoj. Nanizamo lahko največ pet pogojev. Niz pogojev deluje po logiki 'in hkrati'. V kolikor želimo popraviti na ali - ali, namesto and vpišemo or kar v osnovni vrstici Pogoj.
Polje TSQL: poznavalci SQL sintaks boste tu lahko vpisali sintakso in tako pridobili podatke, ki bodo vključevale pogoje in izračune iz osnovnih podatkov (uporabljajo se lahko tudi sistemske vrednosti ipd.).
Nekateri obrazci zahtevajo v eni vrstici izpisati več podatkov. Načeloma velja, da ima prvi podatek (če gledamo z desne proti levi) številko ključa enako številki vrstice. Drugi podatek pa ima srednjo cifro za ena večjo od številke vrstice.