Skupni šifrant: Koledarji
V podjetju je obvezno vsako leto sprejeti delovni koledar, na katerem se določijo obvezni delovni dnevi, prazniki, delovne sobote, eventualni kolektivni dopusti.
Delovnih koledarjev je lahko več, če imamo več tipov delavcev (režija, proizvodnja, večizmensko delo). Delovni koledar je tako osnova za koledar delavca.
Kreiranje delovnega koledarja
Na običajni način za vnos (hitra tipka F3) vnesemo šifro in naziv koledarja (Slika 1). Ker gre za delovni koledar, koledar nima nadrejenega koledarja. Koledar je določen za nedoločen čas. Iz leto v leto ga le urejamo preko desnega menija.
Za vsakega delavca posebej kreiramo svoj koledar (Slika 2), kateremu določimo nadrejeni delovni koledar. Koledar se bo kreiral samodejno ob vnosu delavca v kadrovsko evidenco.
Slika 1 - vnos delovnega koledarja Slika 2 - določimo koledar delavca z nadrejenim delovnim koledarjem
Nadaljujemo preko desnega menija
Uredi koledar: koledarju določimo vikende, praznike in delovne dni. Pomagamo si preko gumba Generiraj (slika 3), ki odpre okno za vpis
vrste dneva na posamezni dan v tednu. Če že imamo generiran kakšen delovni koledar, lahko uporabimo gumb Kopiraj in vnose kopiramo iz enega v drug koledar.
Slika 3 - prikaz generiranja letnega koledarja
Na koledar sedaj vpišemo le še izjeme. Z dvojnim klikom na želeni datum se ponudi vnosno okno (slika 4). Izberemo vrsto dneva in določimo daljše obdobje (npr. pri kolektivnem dopustu). Prepis obstoječih zapisov v koledarju izberemo, če gre za popravek že določenih dni.
Slika 4 - prikaz določitve določenega dneva v letu
Pregled sumarnega koledarja je smiseln pri
podrejenih koledarjih, na katerega zapisujemo le izjeme glede na nadrejeni koledar katere ima individualni delavec.
Nivojski pregled koledarjev nam nudi pregled nivojev - nadrejenih in podrejenih koledarjev
Slika 5 - nivojski pregled koledarjev