Do pregleda kosovnice delovnega naloga pridemo preko menija Delovni nalogi ali pa preko menija na desni klik v pregledu delovnih nalogov.
Kosovnice za delovni nalog so podobne kot tiste na osnovnem tehnološkem nivoju. Vnosna polja in njihove funkcije se ne razlikujejo. Edina opazna razlika je, da pripadajo točno določenemu delovnemu nalogu.
Kosovnice za delovni nalog uporabljamo v primeru, ko želimo popraviti normativ v preneseni kosovnici, ki je bila prenesena iz osnovnega nivoja na nivo delovnega naloga. V primeru, da bomo polizdelek, razpisan na delovni nalog izdelali samo tokrat, pa lahko celotno kosovnico za delovni nalog vnesemo na tem mestu. Takrat govorimo o enkratnih delovnih nalogih, ki so zelo pogosti v orodjarstvu.
Del. nalog: številka delovnega naloga
Poz. DN: pozicija delovnega naloga
G: št. 1 vnesen delovni nalog, 0 generiran delovni nalog iz delovnih nalogov.
(Pol)Izdelek: vpišemo številko artikla, ki nastopa v vlogi izdelka ali polizdelka, za katerega kreiramo kosovnico
Va: za vsak izdelek oz. polizdelek lahko naredimo več kosovnic. Razlikujemo jih s tem poljem, ki pomeni varianto kosovnice. Različne variante vsebujejo različne, vendar identične materiale
Poz.: konstrukterji na sestavni risbi izdelka zapisujejo pozicije sestavnih delov. To polje je namenjeno tem pozicijam.
Komponenta: vpišemo številko artikla, ki tu nastopa kot material oz. sestavni element izdelka.
PP: oznaka povratne poravnave (avtomatsko razknjiževanje porabljenega materiala v
proizvodnji na podlagi kosovnice)
- če 0 povratne poravnave ni
- če 1 je povratna poravnava
Povratna poravnava velja samo za posamezno pozicijo v kosovnici (za posamezno komponento),
Lokacija: lokacija, iz katere gre material za povratno poravnavo. Če ni povratne poravnave, šifre lokacije ni nujno vnesti, sicer pa je obvezen podatek. Povratna poravnava je avtomatsko razknjiževanje materialov (surovin) iz skladišča. Več o avtomatskem razknjiževanju si preberite v navodilih za paket materialno in blagovno knjigovodstvo,
OP: zaporedna številka operacije. Če imate znan tehnološki postopek, lahko že v fazi vnašanja kosovnic določite, pri kateri zaporedni operaciji bo potrebna ta komponenta. Če tehnološki postopek ni znan, lahko to določite pri določanju tehnološkega postopka. Operacije pravilno označujemo na naslednji način 001, 010, 100. Nikakor ni priporočljivo vnesti 1 brez vodilnih ničel, saj boste na ta način izgubili pravilni vrstni red operacije. Če imate primer, da se vam na različnih operacijah v isti kosovnic (pri istem (Pol)Izdelku ) pojavi isti material, ne boste mogli večkrat vnesti istega materiala v isto kosovnico, če ne boste že ob vnosu kosovnice določali št. delovne operacije.
Kol. izdelka: tu določimo, za koliko izdelkov velja normativna količina, ki je navedena v nadaljevanju
Količina: količina materiala (komponente) mora biti usklajena s količino izdelka. Vnaša se vedno bruto potrebna količina komponente. Vnos je lahko ročen ali preko formule izračuna. Več o formulah izračuna si preberite v navodilih A1.01.00.02.
Odpadek: določimo glede na normativno količino v absolutni vrednosti (ne v %), je predvidena vrednost. Količina odpadka je torej del bruto potrebne količine komponente. Podatek ni obvezen. Odpadek je možno določiti tudi v % in ga s funkcijsko tipko preračunati v absolutno vrednost.
Odpadek kor.: ta odpadek je v primerjavi s prejšnjim odpadkom koristen v smislu, da ga lahko recikliramo in vrnemo v proizvodnjo. Vnaša se v absolutni vrednosti (ne v %). Neto potrebna količina komponente se določi z odvzemom obeh vrst odpadkov od bruto količine. Na željo naročnika je možno vrednost koristnega odpadka upoštevati v predkalkulaciji (v skladu z dogovorom!). V nasprotnem primeru nima nobenega vpliva. Podatek ni obvezen.
Dodatek: količino dodatka določimo glede na optimalno serijo izdelka, ki jo najdemo med datotekami v artiklih in substitutih. Dodatek določimo v % glede na optimalno serijo. Izračunana količina dodatka je fiksna za serije izdelkov, ki so manjše od optimalne serije. Izključno na željo naročnika se dodatek upošteva v predkalkulaciji, s tem da se bruto potrebna količina komponente poveča za tu določeni %. Podatek ni obvezen.
Št. spremembe: številka spremembe kosovnice. Tu imamo možnost ročno voditi, kolikokrat se je posamezna kosovnica spremenila.
Obračun: številka formule izračuna za normative, po katerih je bil narejen zadnji izračun potrebne količine komponente. Uporabnik pri vnosu sam izbere po kateri formuli se izvede izračun. Izbor formule se izvede tako, da uporabnik naredi desni klik miške v vnosni maski. Formule izračuna se definirajo v meniju Datoteke / Normativi / Formule za normative
Polji Dat. vnosa in Vnesel se zapisujeta avtomatsko ob vsaki spremembi kosovnice. Zadnja tri polja se lahko dodajo tudi na izpis modularne kosovnice, vendar le na posebno zahtevo stranke.
Vsa nepotrebna oz. polja, ki jih ne mislite uporabljati, je možno v skladu z dogovorom umakniti, s čimer se optimira količina podatkov za vnos.